Pennsylvania Press Club
Affiliate Chapter | National Federation of Press Women
Navigation

Winners — 2019 Pennsylvania Communications Contest

See winners of the 2019 High School Communications Contest below
Each January, Pennsylvania Press Club members are invited to enter their best work in the state communications contest, which encourages and rewards excellence in communication.

The contest is open to all Pennsylvania Press Club members, providing an opportunity to compete in a broad range of categories.

First-place winners in the state competition are eligible for entry in the National Federation of Press Women National Communications Contest.

Here is the list of statewide winners in the 2019 contest, for entries published or broadcast between Jan. 1 and Dec. 31, 2018.

PPC Sweepstakes

Winner | R. Thomas Berner, Bellefonte (30 points collected, based on placings)
Runner-up | Lini Kadaba, Newtown Square (29 points)

WRITING


1A – News Story – Print-based newspaper

1st | Kay Stephens, Altoona — “Friars charged in abuse take pleas”

1C – News Story – Online publication

1st | Carin Smilk, Bryn Mawr — “Students Gear Up for March as Another School Becomes a Statistic”

2 – Continuing coverage or unfolding news

1st | Kay Stephens, Altoona — "Former inmate testifies on assault," "Witnesses testify on effort to retrieve tobacco; Inmates convicted …"

5A – Feature story — Print-based newspaper

1st | Kay Stephens, Altoona — "No show jurors called to court, fined"

5B – Feature story — Magazine and non-newspaper publication

1st | Lini Kadaba, Newtown Square — "Tweets from the Jungle"
2nd | Lora Bilton Englehart, West Chester — "First Troop Philadelphia City Calvary"
Honorable Mention | Lora Bilton Englehart, West Chester — "The Way Back: The Paintings of George A. Weymouth"

5C – Feature story — Online publication

1st | Carin Smilk, Bryn Mawr — "Grief into action: Fundraising, volunteering, Shabbatt programs ..."

6B – Personality profile — More than 500 words

1st | Lini Kadaba, Newtown Square, "A President for the Future"

7B – Specialty articles — Arts and entertainment

2nd | Lini Kadaba, Newtown Square — "Giving a stage to Mental Illness"

7G – Specialty articles — Government or politics

1st | Lini Kadaba, Newtown Square — "Born to Run"

7H – Specialty articles — Green/environmental

1st | Naveena Sadasivam, New York — "Too Big to Fine, Too Small to Fight Back"

7M – Specialty articles — Religion

1st | Kay Stephens, Altoona — "Pittsburgh shooting: Attacks hit close to home"
Honorable mention | Carin Smilk, Bryn Mawr — "Taping into the Golden Age of Cantorial Music"

7O – Specialty articles — Science or technology

1st | Lini Kadaba, Newtown Square — "In the Kids Seat"

7S – Specialty articles — Travel

1st | Lini Kadaba, Newtown Square — "On the Paper Trail"

EDITING FOR PRINT OR ONLINE PUBLICATIONS


18C – Single page, section or supplement edited by entrant — Nonprofit, government or educational publication

1st | R. Thomas Berner, Bellefonte — "They Paint to Preserve"

19C – Publications regularly edited by entrant — Newsletter or other non-newspaper publication, nonprofit, government or educational

1st | R. Thomas Berner, Bellefonte — “Centre Arts”

PHOTOGRAPHY


21C – Single photograph — General photo (any subject)

Honorable Mention | R. Thomas Berner, Bellefonte — "Posts and Beams"

GRAPHICS AND DESIGN


25B – Page design – Magazine or newsletter

1st | Susan Kilcoyne, Downingtown — "Walking Japan"
2nd | Susan Kilcoyne, Downingtown — "Ultimate Retreats"
3rd | R. Thomas Berner, Bellefonte — "Centre Arts"

26 – Book designed by entrant

1st | R. Thomas Berner, Bellefonte — "An art workshop in Brittany"
2nd | Kim de Bourbon, Delaware Water Gap — "First at Arlington: The William Christman Story"

WEB AND SOCIAL MEDIA


35 – Podcasts — Audio or Video

1st | Kayla Dwyer, Allentown — "The Morning Call Podcast"
Honorable Mention | Jenna Spinelle, University Park — "Democracy Works Podcast"

COMMUNICATIONS PROGRAMS AND CAMPAIGNS


50 – Audiovisuals

1st | Kim de Bourbon, Delaware Water Gap — North American Agricultural Journalists 2018 awards presentation

PUBLIC RELATIONS MATERIALS


53 – Catalogs, manual and handbooks

1st | R. Thomas Berner, Bellefonte and Patrick Donmoyer, Kutztown — "Centre County Barns"
2nd | Kim de Bourbon, Delaware Water Gap — "A Guide to Your University Town: East Stroudsburg University"
Honorable Mention | Susan Kilcoyne, Downingtown — "Digital Media Kit"

INFORMATION FOR THE MEDIA


54 – News or feature release — single release

1st | R. Thomas Berner, Bellefonte — Barn booklet publicity



Winners — 2019 Pennsylvania
High School Journalism Contest

* Entries which went on to win in the national contest are indicated in red.

1 Editorial

1st | Nick Chimicles and Neetish Sharma, The Haverford School, “Haverford must leave its Kavanaugh side behind”
2nd | Betty Ben Dor, Conestoga High School, “The Walkout that Wasn’t”

2 Opinion

* 1st | National third place | Nelson Liu, The Haverford School, “Common sense gun regulations”
2nd | Jesse Goldman, The Haverford School, “Gun policy: Stop debating, start talking”
3rd | Brooke Deasy, Conestoga High School, “Keeping perspective on Kavanaugh allegations”
Honorable Mention | Austin Mahle of Ridley High School, “America’s biggest problem: Big Government”

3 News Story

1st | Nick Chimicles, The Haverford School, “A house divided: racial tensions fester”
2nd | Avery Maslowsky and Audrey Kim, Conestoga High School, “The millenial midterm: 2018 midterm elections fueled by youth participation and manpower”
3rd | Nick Chimicles, The Haverford School, “Students, administrators wrestle over fan behavior”
Honorable mention | Julian Bartlebaugh, Bellwood-Antis High School, “Hyped over energy drinks: B-A students look for balance with access to sugary and caffeinated drinks.”

4 Feature Story

1st | Claire Guo, Conestoga High School, “Conestoga parent treks to medical frontier, wins international competition.
2nd | Kaelynn Behrens, Bellwood-Antis High School, “Ripples of Change: B-A grad helps open cashew factory to spark Mozambique economy.”
3rd | for Daniel Chow, The Haverford School, “Will Clark and his garbage art”
Honorable Mention | Yan Graf, The Haverford School, “Europe migration, Part 1, the North African view”

5 Sports Story

* 1st | National second place | Julian Bartlebaugh, Bellwood-Antis High School, “Under Pressure”
2nd | Mason Yingling, Bellwood-Antis High School, “Wanting Moore: B-A senior Jordan Moore survived a near fatal-crash in May and he’s returning to the football field tonight.”
3rd | Ryan LaRocca, The Haverford School, “JR Leitz emerges as leader in the pool”
Honorable mention | Mya Decker, Bellwood-Antis High School, “Just a Cheerleader”
Honorable mention | Mitav Nayak, The Haverford School, “After injury, Yager eyes professional career”

7 Review

1st | Neetish Sharma, The Haverford School, “Crazy Rich Asians: cliche and really Asians?”
2nd | Claire Guo, Conestoga High School, “Movie reviews: Thrillers”
3rd | Agustin Aliaga, The Haverford School, “The Kite Runner, Summer Reading Review”
Honorable mention | Vincent Scauzzo, The Haverford School, “You gotta drive it: Tesla Model”

8 News or Feature Photo

1st | Tyler Zimmer, The Haverford School, “Chess: Trent Davis ’21 thinks through his next move on the street”
2nd | Neil Goldenthal, Conestoga High School, “We refuse to be silent: School community responds to Parkland”

9 Sports Photo

1st | Alana Nash, Eastern Lebanon County High School, “Title after Title”
2nd | Yiheng Chen, The Haverford School, “Nate Whitaker speeds to the endzone on EA Day”
3rd | Alana Nash, Eastern Lebanon County High School, “Push Past ’Em”
Honorable mention | Maria Cuevas, Bellwood-Antis High School, “Bellwood-Antis vs. West Branch Wrestling Match”

10 Cartooning

3rd | Anastasia Demkin, Ridley High School, “Break”

11 Graphic/photo illustration

* 1st | National second place | Claire Guo and Neil Goldenthal, Conestoga High School, “Review: Restaurants of the King of Prussia Town Center”
3rd | Shane Fordham and Daniel Lemmon, The Haverford School, “Team leaders, football infographics”
Honorable mention | Sawyer Hoyt and Xiaolong Huang, The Haverford School, “Varsity 7 Cross Country Infographic”

12 Single-page layout

* 1st | National third place | Audrey Kim, Conestoga High School, “Seniors show school spirit during homecoming week”

14 Double-truck layout

1st | Justin Huang,Conestoga High School, “Senior Destinations”

16 Radio/Television interview or talk show

* 1st | National third place | Mya Decker, Bellwood-Antis High School, “2 Cool 4 School”

18 Video News Story

2nd | Tyler Campbell and David McKay, The Haverford School, “Aftermath of Parkland”
3rd | Mike Phillips and Dylan Ring, Montgomery Junior/Senior High School, “2018-19 Infomercial”

19 Video Feature Story

1st | Parker Gravina and David McKay, The Haverford School, “The Laramie Project”
2nd | Dylan Ring and Zach Ettinger, Montgomery Junior/Senior High School, “Honoring Veterans”
3rd | Kaelynn Behrens and Mya Decker, Bellwood-Antis High School, “Forgotten Bellwood”
Honorable mention | Dylan Ring and Mike Phillips, Montgomery Junior/Senior High School, “Teaching beyond the grade”

20 Video Sports Story

1st | Mike Phillips, Montgomery Junior/Senior High School, “Senior Football Tribute”
2nd | Benjamin Witt, Uniontown High School, “Red Raider Swim Team”
3rd | Will Merhige and David McKay, The Haverford School, “Tennis Trip to California”
Honorable Mention | Mike Phillips and Dylan Ring, Mongtomery Junior/Senior High School, “Live Stream Preview”

21 Yearbook Layout

2nd | Jordan Rosengrant, Eastern Lebanon County High School, “Fashion 21”